Wybieramy ekspres do kawy

Posted by on lis 8, 2013 in Dobra Kawa | 0 comments

Wybieramy ekspres do kawy

Dobrze przygotowana kawa z ekspresu w niczym nie odbiega od tej, którą można otrzymać w kawiarniach i restauracjach. Najważniejsze jest jednak to, by posiadać ekspres, który idealnie będzie spełniał oczekiwania i preferencje danego użytkownika. Dlatego też udając się na zakupy po ekspres, warto rozważyć kilka kwestii.


Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jak dużo kawy chcemy parzyć. Jeśli każdorazowo chcemy przygotowywać napar dla 1-2 osób, zdecydowanie wystarczy nieduży i do tego niedrogi ręczny ekspres ciśnieniowy. W przypadku większej ilości kawy lepiej jest zapłacić nieco więcej i nabyć ekspres automatyczny. Jest on ponadto dużo prostszy w obsłudze – posiada nawet wbudowany młynek do kawy, a cały proces parzenia tego naparu odbywa się praktycznie bez ingerencji człowieka.


Gdy już ustalimy tę podstawową kwestię, cała reszta będzie zależała tak naprawdę od preferencji. Na pewno przydatna okaże się (jeśli nie dla gospodarza, to dla gości) funkcja podgrzewania i spieniania mleka. Jeśli ktoś lubi wyrafinowane włoskie kawy, takie jak cappuccino czy macchiato – nie ma problemu, takie systemu również mogą być obecne w ekspresie. Ponadto warto zastanowić się nad opcją parzenia wstępnego, która pozwoli zachować prawdziwą głębie aromatu kawy.


Ponieważ ekspres zwykle kupuje się z myślą o wieloletnim stosowaniu, warto pomyśleć o tym, by jego użytkowanie było wygodne. Pomyślmy więc, czy chcemy, by urządzenie to posiadało regulowaną wysokość, elektroniczny wyświetlacz, wbudowaną płytę podgrzewającą, a może filtr wody.


Inną ciekawą i coraz popularniejszą opcją są ekspresy kapsułkowe. Można za ich pomocą stworzyć nawet najbardziej finezyjne rodzaje kaw o przeróżnych smakach. W tych ekspresach nie korzysta się ze zwykłej kawy mielonej lub w ziarnach. Należy używać specjalnych kapsułek (przeznaczonych do konkretnego modelu ekspresu). Na pewno jest to szybki, wygodny i banalnie prosty sposób na przygotowanie zachwycających rodzajów kaw. Wadą jest natomiast ograniczenie do konkretnych kapsułek, a tym samym wyższe koszty wykonania kawy.

468 ad

Leave a Reply