Sztuka przyrządzania kawy po turecku

Posted by on lis 8, 2013 in Dobra Kawa | 0 comments

Sztuka przyrządzania kawy po turecku

W wielu regionach świata picie kawy jest niemal mistycznym rytuałem. Ten czarny napój wymaga precyzyjnego przygotowania oraz odpowiedniej oprawy. Tak też sprawa wygląda w przypadku kawy po turecku – słyszał o niej chyba każdy, a jednak mało osób tak naprawdę wie, jak przyrządzić ów napój. A nie jest to wcale trudne i nie jest do tego wymagany ekspres do kawy. Taką kawę można w prosty sposób przygotować samemu tak, by we własnym domu móc delektować się jej niezwykłym smakiem i aromatem.

Kawa po turecku doskonale pobudzi podniebienia zwłaszcza w zimowe wieczory. Wpływ mają takie dodatki, jak imbir, anyż, kardamon czy cynamon. Ale zacznijmy od początku… Wspomnieliśmy, że przygotowanie kawy po turecku jest proste. Trzeba jednak uzupełnić tę tezę informacją, że najpierw trzeba zaopatrzyć się w specjalne naczynie służące do parzenia takiej kawy. A jest to tygielek wykonany z miedzi, posiadający długą rączkę. Do niego wsypuje się kawę (łyżeczka na porcję) i wlewa wodę. Następnie stawiamy tygielek na gazie i pilnujemy, by kawa nie wrzała. Gdy pojawi się pianka, zdejmujemy ją z gazu, po chwili znów gotujemy. Czynność tę powinno się powtórzyć trzykrotnie.

Tradycyjna kawa turecka jest serwowana dokładnie w takiej wersji, jak powyżej, czyli bez żadnych dodatków, jednak coraz większą popularność zdobywa wariant urozmaicony o wspominane już przyprawy, czyli kardamon, cynamon, imbir anyż, ale też wanilię. Kardamon najlepiej dać w wersji świeżo rozgniecionej (jedno ziarenko na porcję). Przyprawy te najlepiej jest dodać pod koniec przyrządzania kawy – przed ostatnim zdjęciem tygielka z gazu. Wyjątkiem jest cukier – osoby, które słodzą kawę, powinny dodawać go na samym początku, jeszcze przed postawieniem tygielka z kawą i wodą na kuchence. Jest to ważne zwłaszcza dla turystów, odwiedzających Turcję. Tam w kawiarniach nie znajdzie się cukiernic i jeśli ktoś ma ochotę na wariant słodki, musi o tym uprzedzić już przy składaniu zamówienia. Kawę po turecku serwuje się w maleńkich filiżaneczkach, uważając podczas nalewania, by nie dostały się do naczynia fusy.

Autorem artykułu jest: Ekspresy do kawy Ascaso.pl

468 ad

Leave a Reply