Kultura picia kawy w Polsce

Posted by on lis 8, 2013 in Dobra Kawa | 0 comments

Kultura picia kawy w Polsce

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kawa jest jednym z tych produktów, którymi najwięcej handluje się na całym świecie. Niemal każdy kraj zna, docenia i praktykuje picie kawy, jednak – zgodnie z powiedzeniem „co kraj to obyczaj” – każdy naród ma swój własny rytuał picia kawy. Stąd właśnie wzięło się pojęcie „Kultura picia kawy”, znane również jako „Coffee Culture”.


Można powiedzieć, że kultura picia kawy to podejście do tego czarnego napoju, jakie można zaobserwować jako tradycyjne dla danego kraju. Oczywiście najsilniejsze i najbardziej oddziaływające na inne jest włoskie cofee culture, gdyż to właśnie to państwo jest europejską kolebką kawy. Zgodnie z tym i w Polsce coraz częściej można zaobserwować nie tylko przyrządzanie włoskich kaw, takich jak choćby espresso czy cappuccino, ale też pewne drobne rytuały. Wśród nich znajduje się między innymi picie szybkiej kawy w drodze do pracy czy podawanie kawy w małych filiżankach (u nas dotyczy to przede wszystkim espresso). Są też jednak przyzwyczajenia zgoła odmienne. Przykładem niech będzie temperatura serwowania kawy. Polacy bardzo cenią sobie gorący i rozgrzewający napój – idealny do delektowania się – podczas gdy we Włoszech dominuje tendencja do podawania kawy o temperaturze, która jest odpowiednia do natychmiastowego i szybkiego spożycia kawy.


W Polsce można wyodrębnić kilka innych charakterystycznych elementów tworzących „kulturę picia kawy”. Przede wszystkim jest to traktowanie tego czarnego napoju jako źródła energii na cały dzień. Wiele osób wprost nie wyobraża sobie innego rozpoczęcia dnia niż przy filiżance kawy. A propos filiżanki – w polskiej kulturze picia kawy w zasadzie trudno jest wyodrębnić naczynie najlepsze do serwowania tego czarnego napoju. Równie chętnie pijamy ją w filiżankach, jak i w kubkach, szklankach czy nawet papierowych kubeczkach. Charakterystyczne dla Polski jest również picie kawy z dodatkiem mleka lub śmietanki. Po taką formę sięgamy najczęściej nie tylko we własnych odmach, ale i w kawiarniach.

468 ad

Leave a Reply