Krótka historia kawy

Posted by on lis 8, 2013 in Dobra Kawa | 0 comments

Krótka historia kawy

Kawa to napój powszechnie znany i ceniony na całym świecie. Wydaje się, że jest on z nami od zawsze, a jednak i kawowce oraz zwyczaj spożywania naparu z ich owoców mają swoją historię, i to wcale nie nudną. Istnieje nawet legenda mówiąca o tym, w jakich okolicznościach została zaparzona pierwsza filiżanka kawy. Zgodnie z nią odkrywcą tej rośliny miał być pasterz Kaldim, który pasł swoje owce na Wyżynie Abisyńskiej. W pewnym momencie jego zwierzęta zaczęły dziwnie się zachowywać – stały się nadpobudliwe i bardzo żywe. Idąc ich śladem, pasterz znalazł i skosztował dziwną roślinę, po której również poczuł się pełen energii. Jej owoce zaniósł do klasztoru i to tam właśnie zaparzono pierwszą na świecie porcję kawy.


A jak historia kawy wygląda w sferze faktów? To Etiopia i Arabia są ojczyzną kawy. To tam odkryto, jakie właściwości posiada kawa i jak można ją przygotowywać. Dzięki temu kawa stała się napojem spożywanym każdego dnia. A wszystko to miało miejsce w VI w, ok. 575 r. Ciekawostką jest to, że w IX wieku picie kawy zyskało miano prawdziwego rytuału, który trwał aż kilka godzin. Dość szybko kawa rozpowszechniła się dzięki kupcom po całym Półwyspie Arabskim, jednak mimo upraw na dość szeroką skalę kawa nie wychodziła poza to terytorium – jej plantacje i przetwarzanie były owiane tajemnicą, na skutek tego jedynie islamiści mogli cieszyć się jej smakiem, ale tylko podczas rytuałów związanych z ich religią.


Dopiero XVII wiek przyniósł zmiany w popularyzacji kawy – wówczas trafiła ona do Starego Świata. Europejską kolebką kawy stały się Włochy. 1615 r. to czas, w którym pierwszy transport tego towaru zawitał do Italii, a dokładnie do Wenecji. Ponad sto lat później, w 1720 r, otwarto we Włoszech pierwszy dom kawowy.


Dzisiaj kawa jest znana wszędzie, poszerzyły się także granice jej uprawy. Statystyki pokazują wręcz, że zaraz po ropie naftowej jest to najczęściej sprzedawany produkt na świecie. Trudno też nie zauważyć wpływu włoskiej kultury do naszego codziennego picia kawy – widać to choćby w takich nazwach, jak espresso, cappuccino czy macchiato.

468 ad

Leave a Reply