Kawa parzona na sposób afrykański

Posted by on lis 8, 2013 in Dobra Kawa | 0 comments

Kawa parzona na sposób afrykański

Każdy region świata szczyci się własnymi sposobami na pyszną kawę. W Europie największą dominacją cieszy się kawa serwowana na sposób włoski. Nic dziwnego, to właśnie ten kraj stał się niegdyś europejską kolebką kawy. Ale to przecież Afryka jest ojczyzną tego czarnego, kofeinowego napoju, a mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak można przyrządzić kawę właśnie na sposób afrykański. A jest on bardzo prosty w wykonaniu i z pewnością niejedną osobę zaintryguje swoimi walorami smakowymi i aromatycznymi.


Przepisów na kawę w stylu afrykańskim jest kilka – przecież nawet w Polsce pijemy ten napój w wielu wariantach. Oto jeden ze sposobów. Przyrządzenie naparu kawowego nie wymaga wielu produktów i specjalistycznych naczyń. Będziemy potrzebować jedynie kawę, oczywiście najlepiej świeżo zmieloną, jedno jajko oraz wodę. Ponieważ proponowaną tu kawę przyrządza się w dużych ilościach, które spokojnie wystarczą przynajmniej na cztery porcje, należy przygotować ok. 10 g zmielonych ziaren kawy oraz aż litr wody, która będzie nam potrzebna zarówno w wersji zimnej, jak i wrzącej.


Proces przygotowania kawy po afrykańsku rozpoczynamy od jajka, które delikatnie ubijamy do momentu, aż uzyskamy rzadką pianę. Wówczas do rondelka wsypujemy zmieloną kawę, którą następnie zalewamy powstałą pianą z jajka oraz zimną wodą w ilości ok. 0,5 litra. Gdy wszystko to zostanie dokładnie wymieszane ze sobą, zalewamy tak powstałą substancję resztą wody, która tym razem musi mieć postać wrzątku. Na samym końcu stawiamy rondelek na gazie i aż do momentu zagotowania energicznie mieszamy kawę. Gdy ten czarny napój już się zagotuje, ściągamy rondelek z kuchenki, nakładamy na niego przykrywkę i czekamy ok. 4 minut. Tak przygotowaną kawę można już rozlewać do filiżanek, wcześniej jednak dobrze jest ją odcedzić z fusów. W przypadku kawy parzonej na styl afrykański ważne jest, by nie dodawać do niej mleka. Można natomiast słodzić ją wedle własnych upodobań. Do sporządzenia tej kawy można stosować zarówno ziarna Arabiki, jak i Robusty.

468 ad

Leave a Reply