Jakie wyróżnia się gatunki kawy

Posted by on lis 8, 2013 in Dobra Kawa | 0 comments

Jakie wyróżnia się gatunki kawy

Na półkach sklepowych możemy dostrzec wiele rodzajów kawy, oferowanych przez dziesiątki firm. Są one dostępne w przeróżnych cenach. Może to nasnuwać wnioski, że na świecie wyodrębnia się wiele gatunków kawy. Prawda jednak jest taka, że różnice w cenie i smaku polegają przede wszystkim na różnych sposobach przetwarzania i prażenia kawy i, tak naprawdę, nie zawsze wyższa cena idzie w parze z lepszym smakiem. I na odwrót. Jeśli zaś chodzi o gatunki kawy, to wyróżnia się ich tylko dwa, a w zasadzie trzy, z tymże ten trzeci jest krzyżówką dwóch pozostałych. Oczywiście w obrębie każdego z tych gatunków istnieje po kilka podgatunków.


Jakie gatunki kawy są więc uprawiane? Jest to Arabika i Robusta, natomiast połączenie tych dwóch roślin daje Arabistę. Te dwa podstawowe gatunki są zupełnie odmienne, zarówno pod względem walorów smakowych, jak i zawartości kofeiny.


Arabika to kawa łagodna i delikatna, o niewielkiej ilości kofeiny. Nie znaczy to jednak, że jest ona mdła i bez charakteru. Wyróżnia się lekką kwasowością oraz intensywnym aromatem. Dzięki niskiej zawartości kofeiny i delikatnego smaku, można w niej wyczuć nutę czekolady. A jak rozpoznać ziarna tego gatunku kawy? Są one zielone i podłużne. Mają wyraźnie zaznaczoną jasną bruzdę.


Robusta z kolei jest gatunkiem mocnej i intensywnej kawy, która pochodzi z podrównikowych terenów Afryki. Ma ziarna wypukłe i brązowo-zielone. Jej smak w porównaniu z Arabiką jest bardziej gorzki i ostry. Ponadto zawiera ona więcej kofeiny – nawet do 4%. I choć na świecie zdecydowanie dominują uprawy Arabiki (ok.80%), to nie znaczy, że Robusta nie ma swoich zwolenników. Ceni się ją szczególnie w krajach na południu półkuli ziemskiej. Z kolei mieszanka Robusty i Arabiki ma wielu swoich zwolenników we Włoszech – kraju, który jest przecież europejską kolebką kawy.


Warto zaznaczyć, że Arabista powstała przede wszystkim ze względów praktycznych. Ta odmiana jest wyjątkowo odporna na działanie szkodników i niskich temperatur. Arabistę wyhodowano po raz pierwszy na skutek epidemii, przez którą zginął duży procent krzewów Arabiki i siłą rzeczy trzeba było ją skrzyżować z Robustą.

468 ad

Leave a Reply