Jaka naprawdę jest kofeina

Posted by on lis 8, 2013 in Dobra Kawa | 0 comments

Jaka naprawdę jest kofeina

Kawa jest produktem, w którym kofeina występuje w sposób naturalny. Ten związek chemiczny często dodawany jest do napojów ze względu na swoje działanie energetyczne. Ma on jednak tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Oznacza to, że kawa – mimo iż jest jednym z najczęściej wypijanych napojów na całym świecie – nadal budzi sporo kontrowersji ze względu na rzekomo negatywny wpływ kofeiny na organizm. Czas rozprawić się z kilkoma stereotypami dotyczącymi znaczenia kofeiny i jej wpływu na ludzkie organizmy.


Kofeina spożywana w bezpiecznych ilościach – a w przypadku kawy norma ta mieści się mniej więcej w dwóch filiżankach dziennie – z pewnością nie wpłynie negatywnie na organizm człowieka. Wręcz przeciwnie. Udowodniono, że ma ona doskonały wpływ na to, by zachować zdrowe serce oraz by zapobiegać wielu dolegliwościom, np. cukrzycy. Tak naprawdę nawet kobiety w ciąży mogą spożywać kofeinę w bezpiecznych ilościach bez obawy o zdrowie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Nie bez powodu kofeina dodawana jest również do napojów energetycznych, po które chętnie sięgają sportowcy – związek ten uśmierza ból nadwyrężonych mięśni.


Choć od kofeiny można się uzależnić, to jednak w żadnym wypadku nie można porównać tego nałogu z innymi. Odstawienie kawy – głównego źródła tego związku chemicznego – tak naprawdę nie jest trudne, a co więcej, nie wiąże się z żadnymi negatywnymi reakcjami organizmu, jakie mają miejsce przy innych uzależnieniach.


Wiele osób woli unikać kofeiny, a przy tym kawy, ze względu na usuwanie z organizmu magnezu. Jest to jednak kolejny stereotyp – tzn. nie tak do końca. Owszem, kofeina wypłukuje magnez, lecz jedynie w niewielkich ilościach. W takich, które z całą pewnością nie stanowią żadnego zagrożenia dla gęstości kości. Ponadto takie ubytki można bardzo łatwo uzupełnić dowolnym magnezem, jaki można nabyć w aptekach.


Wiele osób z pewnością zainteresuje informacja, że kofeina nie ma wpływu na rytm serca i nie prowadzi do jego zaburzeń. Może co najwyżej nieznacznie podwyższyć ciśnienie we krwi u niektórych osób.

468 ad

Leave a Reply