Jak zaparzyć prawdziwe włoskie espresso

Posted by on lis 8, 2013 in Dobra Kawa | 0 comments

Jak zaparzyć prawdziwe włoskie espresso

Espresso to włoska kawa, która zdobywa coraz więcej sympatyków w Polsce. Choć jej parzenie musi przebiegać według ściśle określonych zasad, to jednak każdy może w prosty sposób stworzyć to kawowe arcydzieło za pomocą młynka i ekspresu do kawy oraz odpowiednich filiżanek. A te powinny być małe i wykonane z grubej porcelany. Pamiętajmy o tym, by zalać je naparem jedynie do połowy.


Aby espresso miało prawdziwie włoski smak, należy przygotować je ze świeżo zmielonych ziaren kawy, i to takiej, która została prażona na włoski styl. Mielimy taką ilość ziaren, którą od razu zużyjemy – jest to gwarancją tego, że ziarna nie stracą nic ze swojego bogatego aromatu. Starajmy się przy tym, by grubością zmielone ziarna przypominały cukier waniliowy. Przyjmuje się, że na jedną porcję espresso przypada ok. 60 zmielonych ziaren kawy. Jeśli zbagatelizujemy ten etap parzenia espresso, wówczas nikłe są szanse na to, że uda nam się uzyskać iście włoską kawę.


Duże znaczenie dla dobrego espresso ma również wykorzystana woda. Powinna być ona miękka oraz przefiltrowana. Pamiętajmy też o tym, by do parzenia nie używać wrzątku. Woda powinna mieć temperaturę wynoszącą ok. 900C. Podczas parzenia kawy w ekspresie istotne jest również ciśnienie pompy, które powinno mieścić się w zakresie 10-15 barów. Porcja espresso – wynosząca ok. 30 ml kawy – powinna parzyć się nie dłużej niż 30 sekund.


Bardzo ważnym elementem włoskiego espresso jest pianka. To nie tylko element estetyczny, ale także ochrona doskonałego smaku i aromatu kawy – pianka chroni przed utratą tych walorów, a trzeba zaznaczyć, że już 10 sekund po zaparzeniu kawa na skutek utlenienia zaczyna tracić smak i aromat). Pianka w espresso powinna mieć beżowy, nieco orzechowy kolor, a po zamieszaniu łyżeczką powinna samoistnie się odbudować. Taka pianka powstanie tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wszystkie wcześniej wymienione warunki parzenia espresso zostaną spełnione. To właśnie odpowiednia pianka jest gwarancją tego, że espresso zyskało idealnie włoski charakter.

468 ad

Leave a Reply