Jak zachować głębię kawy

Posted by on lis 8, 2013 in Dobra Kawa | 0 comments

Jak zachować głębię kawy

Tak naprawdę nie ma niedobrej kawy. Jest co najwyżej kawa źle przygotowana. I nie chodzi tu jedynie o sposób parzenia, ale też o warunki, w jakich była uprawiana, zbierana, przechowywana oraz o sposób, w jaki była palona. O ile na te kwestie zwykły smakosz nie ma wpływu, o tyle może on sam zadbać o to, by dalsze losy kawy pozwoliły jej jak najdłużej zachować idealną głębię smaku, sprawiając tym samym, że codzienne picie kawy stanie się ważnym i intrygującym rytuałem.


Aby zachować i tym samym wyeksponować głębię kawy, najlepiej jest kupować ją w wersji ziarnistej. Zwolennicy łagodnego smaku z lekką nutą kwaskowatości powinni wybrać ziarna Arabiki, z kolei dla osób, które cenią sobie intensywny smak i moc kofeiny, idealnym rozwiązaniem okaże się Robusta. Jeśli już więc wybierzemy najlepszy dla siebie smak, zakupmy kawę ziarnistą oraz dobry do niej młynek. Od tego momentu to my będziemy decydować o tym, czy kawa zachowa swoją głębie, czy też uzyskamy napar kawowy o przeciętnym smaku i aromacie.


Jakie warunki powinniśmy zapewnić kawie, by miała ona jak najlepsze walory smakowe? Przede wszystkim wybierzmy taką kawę, której producent postarał się, by jej ziarna zostały odpowiednio wyselekcjonowane. Po drugie, zwróćmy uwagę na to, jak została ona prażona, a tym samym, jakie dzięki temu cechy kawy zostały wyeksponowane. Pamiętajmy o tym, że najlepsza kawa to taka, która jest świeżo mielona. Dlatego też każdorazowo zmielmy tylko tyle ziaren kawy, ile w danym momencie będziemy potrzebować. Kontakt zmielonej kawy z tlenem sprawia, że ta bardzo szybko traci swoje walory smakowe i aromatyczne. W formie ziarna posiada ona natomiast doskonały pancerz chroniący ją przed wpływem tlenu. Dobrym sposobem może okazać się ekspres do kawy, który posiada wbudowaną funkcję młynka.


Bardzo ważne są też zasady parzenia, których należy bezwzględnie przestrzegać. Najlepiej pod tym względem sugerować się wskazaniami producenta, który wyraźnie podaje, jaka powinna być temperatura wody, ilość kawy na jedną porcję i innego typu wskazówki.

468 ad

Leave a Reply