Idealna kawa na gorące dni

Posted by on lis 8, 2013 in Dobra Kawa | 0 comments

Idealna kawa na gorące dni

Kawa to napój, który Polacy najbardziej preferują w wersji gorącej. W przeciwieństwie do Włochów, którzy cenią sobie małą, szybką kawę, my wolimy delektowanie się jej smakiem, najlepiej podczas rozmów z przyjaciółmi. A jednak coraz większą popularnością cieszy się przeciwieństwo gorącego naparu, czyli kawa mrożona. Jest to idealne rozwiązanie w gorące letnie dni – taka kawa, zwana frappe, doskonale orzeźwia, gasi pragnienie, a do tego dostarcza niesamowitych wrażeń smakowych. Niemal każda kawiarnia wprowadza ją do swojego menu, ale okazuje się, że w bardzo prosty sposób można przyrządzić ją we własnym domu.


Sposób na frappe jest bardzo prosty – wystarczy napar z kawy, mleko, cukier i kostki lodu. Wszystko to w odpowiednich dla siebie proporcjach mieszamy w shakerze i gotowe! Wystarczy tylko rozlać do szklanek – najlepiej wysokich. Preferowane do mrożonej kawy jest mleko tłuste, choć osoby wybierające dietetyczne warianty, chętnie zastępują je mlekiem chudym, a nawet wodą. Warto jednak pamiętać, że tłuste mleko zapewnia kawie lepszą esencjonalność smaku.


Do tak przygotowanej kawy mrożonej można dodać wiele ciekawych dodatków. Może to być bita śmietana, gałka lodów (najlepiej waniliowych lub śmietankowych), syrop smakowy lub odrobina alkoholu, np., amaretto. Lody można dodawać na dwa sposoby – albo już po przyrządzeniu kawy bezpośrednio do szklanki, albo miksując je razem z kawą w shakerze (wówczas są one całkowicie rozpuszczone podczas serwowania frappe). Ciekawym pomysłem może też okazać się zmiksowanie kawy razem z kawałkami owoców. Świetnie będą komponowały się z kawą na przykład banany, truskawki lub brzoskwinie.


Przygotowując kawę mrożoną, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, do przyrządzenia frappe najlepiej nadaje się świeżo przyrządzona kawa z ekspresu. Jeśli nie jesteśmy w stanie takiej zrobić, użyjmy rozpuszczalnej. Po drugie, lód dodajmy z umiarem, by kawa nie stała się zbyt wodnista. Ponadto, nie martwmy się brakiem shakera. Zamiast lecieć po niego do sklepu, po prostu zaczekajmy aż lód samoistnie rozpuści się w kawie.

468 ad

Leave a Reply